Категоризација
Искачувања и експедиции
Линкови
Контакт
Насловна

Нови на камената баба, Тодорица и Пишчанец
Во Неделата на 13-ти, на камената баба во Прилеп качивме уште две нови насоки..
Повеќе...
 
Подготовките за Мароко
Малку се вракаме наназад, како што беше, дур се спремавме за качувањето во Мароко.
Повеќе...
 
Враца, и нешто ново на Плетвар
Викендот продолжен со понеделникот 19-21 Јуни, Јас (Горан), Марјан, Стево и Марио, пред да заминиме на големиот метал концерт во Софија поминавме три дена на Враца....
Повеќе...
 
Кулоарот на Козјак
Долго време чекавме да се поклопат добри временски услови и слободен ден за да го пробаме кулоарот на овај врв
Повеќе...
 
Меморијален Марш „Четири алпинисти“, Солунска глава
Саботата уште рано по сабајле, полека се собравме на железничка во Битола. Тргнавме поголема група од клубот Вертикал, а со нас заедно беше и професорот од техничко Томе со уште една група на љубители на врвовите.
Повеќе...
 
Нови насоки и повторување на подзаборавена стара
Со многу обврски, малку, запоставивме со новости на сајтот. Имавме убави качувања па еве ќе издвоиме малку..
Повеќе...
 
Бонати во Банско
Викендов, имавме чест во живо да видиме една од легендите на алпинизмот - Валтер Бонати. На 31.10.2009,  Јас (Горан), Марјан и Вања, стигнавме во Банско.
Повеќе...
 
Бабиниот заб и КРАЛИ МАРКО Болдер маратон

Уххх, можда стануваме досадни со Прилеп и Мариово, ама ај шо да прајме ко местото е рај на качување... Само треба еден чекор настрана да се мрдни и одма оппп како печурка после дожд ке видиш некоја гранитна форма со јаки линии за качување.


Повеќе...
 
Прилеп Болдеринг
Да се порадваме на последниот ден од летниот распуст, Јас (Марио) и Гого решивме да стрчниме до Прилеп на болдери. По пола сат чекање  авто стоп не собра еден добар стрико и не однесе до центарот на Прилеп, од каде одевме пешки до карпите.
Повеќе...
 
Boulder Challenge - Cuba Libre
Викендот 25-26.07 членови на Вертикал бевме во Охрид на болдер натпревар
Повеќе...
 
Солунска Глава
Пред две недели, поточно 05-06.06.2009  јас (Горан) и Вања, решивме тој викенд да го поминиме на Солунска. Петокот не многу рано тргнавме со Нивата кон Нежилово.
Повеќе...
 
Уште една нова традиционална на Плетвар - Гандалф IV-; V+
На само 20 мин возење од Битола и 15 мин. пешачење, го имаме овај локалитет. Речиси недопрен од човек досега.

Повеќе...
 
Нова традиционална насока на Плетвар - Димитар Илиевски Мурато
Уште една недела пред традиционалниот марш во чест на Димитар Илиевски - Мурато, јас (Горан) и Вања се договаравме да направиме некаде нова насока во чест на нашиот сограѓанин Диме, првиот Македонец на Еверест.

Повеќе...
 
Тапанот - Остра карпа
Во период од три викенди, три пати е посетена Остра карпа од членови на Вертикал од Битола  и Екстрем од Скопје.
После првата наша посета јас (Горан) и Вања, буквално не издржавме до наредниот викенд зада качуваме по "Тапанот"
Повеќе...
 
Рок Трип - Маткино трло
Помина и овај викенд, и овај рок трип на Маткино трло. Многу качување, забава, качување и качување

Повеќе...
 
Демир Капија 8a+, многу кеф и нови традиционални насоки

Иако сите временски прогнози не најавуваа сјаен викенд, тоа што не дочека во Демир капија, не беше ни блиску до предвидувањата. Не заврна ни капка од најавуваните дождови.


Повеќе...
 
Патишка Река
После неколку години гледање фотографии и читање патешествија од наши колеги за Патишка река, дојде денот кога и ние ќе го посетиме тој локалитет. Имајки представа за локалитетот и должината на водопадите одевме со цел да качуваме нагоре со водење, а не на пот роуп како кога одиме на Маврово, каде најчесто нема ни услови за да се качува нагоре. Набрзина го договоривме тргнувањето со Игор (alpinizam.org), кој исто така без предходно да разговараме околу тоа беше за варијантата да качуваме со водење.

Повеќе...
 
Dry Tooling Пелистер 2009

Да, точно така, Недела на 22,02,2009, повторно на Пелистер организираме Dry Tooling дружење и неофициален натпревар.

 


Повеќе...
 
И пак Прилеп...
На само 45км од Битола го имаме Прилеп - Маркови кули. Ова е дар од природата за качувачите, срекни сме со на секој 10м имаме нов болдер проблем, и секаде сме први. Илјадници недопрени болдери, кај и да се завртиш, што и да пробаш е твојот first ascent.

Повеќе...
 
Демир Капија - Сефте 2009
Епа ете на самиот крај на Јануари, направивме сефте и на Демир Капија  за оваа година.
Саботата рано сабајле тргнавме од Битола, цела Македонија врнеше снег и на Демир Капија како порачано за нас, малку пред да стигниме дождот запре.
Повеќе...
 
ЗИМА Е ....
Во изминатиот период на „студено“ време, успеавме неколкупати да се веселиме по замрзнатите водопади и микс насоки. Неколку пати ги посетивме: Златоврв, Пелистер, Маврово.
Повеќе...
 
Државно првенство Скопје 20,12,2008

Ете заврши оваа натпреварувачка година  и нашите такмичари си ја покажаа силата. Добро е тоа што секогаш се стремат да одат напред и тоа им успева. Браво за Гораст Николовски, Елена Костовска, Елена Ивановска,МИРЧЕ Тарјчевски и Марио Минчевски.

 


Повеќе...
 
Ново на Плетвар, Иглата на орело
Денес се роди нова насока на Плетвар, и зато седнав да написам нешто на сајтот оти инаце пак ке заборам и ке замини...

Повеќе...
 
Маљовица, Олимп - Лето 2010
Повторно со многу закаснување накротко да написиме за насите искачѕвања надвор од границите....
Повеќе...
 
Нешто ново
ИИИИИИИИИИИИИИХХХХАААААААААА, После едно чудо време пауза ај пак да напишиме нешто и на нашава страна... Нема оправдување зошто не пишевме толку време, али како и да е, ај да се надеваме дека ке се вратиме назад во тек со настаните.. Од кулоарот на Козјак па наваму имавме доста искачувања по мраз и микс и уште подоста ски-алпинизам тури... Сега ке писиме за најпресните настани..
Повеќе...
 
Зима 2010
Помина многу време без новости на нашиот сајт, не дека немаше што да се пиши туку дека немаше време да се пиши, па еве накратко за последниве две недели.
Повеќе...
 
Василица, насока на Камената баба
Денес утре, но ете му дојде ред и на оваа насока.. Уште кога ја направија Круно и Бојан од АК Матка, контактирав со Бојан и ми кажа дека поминале убава насока во Прилепско...
Повеќе...
 
Повторно меѓу најдобрите
Штотуку добив порака, дека нашата Македонска спортско качувачка репрезентација, која моментално е во Софија - Бугарија, повторно е на шампионските клупи
Повеќе...
 
Вицешампиони - Трофеј на Белград
Изминатиов викенд двајца членови на нашиот клуб (Горазд Николоски и Марио Минчевски), заедно со Македонската јуниорска спортско качувачка репрезентација, предводена од Владимир Трповски, беа на натпревар во соседна Србија
Повеќе...
 
Ново на Плетвар, и активен продолжен викенд
Викенд, и повторно јас (Горан) и Вања, со мислите кон Плетвар. Но овајпат имавме и гостин. Мојот пријател од Бугарија Жак

Повеќе...
 
ЕЛЕНА- Нова насока на плетвар

После долга пауза со бескрајна тага. повторно на карпа. Можеби неслучајно овајпат, осетивме дрзост или енергија да влезиме во линијата, која цело време ја остававме за понатаму. И мислам е сосема очекувано, оваа насока да го носи името на нашата Елена.


Повеќе...
 
Трочоци, НОВО на Плетвар
Многу пати сум се убедил, дека ако нешто навистина го сакаш, го добиваш, баш кога и ти треба.

Повеќе...
 
Уште три нови традиционални на Плетвар - Прополис, Цицка и Ајкула

Весела дружина составена составена од Битолчанчишта и Скопјанчишта, во Саботата направија уште три традиционални премиерни искачувања. Инспирирани од природата се искачија убави линии и закачија тешки мајтапи и глупости, а на крај убаво мезе а за некој со чашка жолта за наздравица.


Повеќе...
 
И повторно МАКЕДОНЕЦ на МОНТ ЕВЕРЕСТ

Д-р. Сашко Кедев утрово 19.05.2009г во 08:00ч. се искачи на покривот на светот. Честитки за него. Со ова тој стана трет Македонец кој се искачил на Еверест. БРАВО и секое добро!Повеќе...
 
Меморијален марш Димитар Илиевски - МУРАТО
На 10-ти Мај 1989 година Димитар Илиевски - Мурато, се искачи на највисоката точка на планетата Монт Еверест 8848 м
Повеќе...
 
Oстра карпа, Стење 7а+?, ...
Исполнет викенд, качување од секој стил, Го посетивме можеби најубавиот локалитет кај нас, кој зажал не е воопшто посетуван, а ја качивме и новата насока на Стење! >>

Повеќе...
 
Козјак
Зимава имавме малку слободно време, а многу активности, и замалку ке останевме без оваа карпа зимава, така да викендов решивме да го искористиме малку постуденото време и да качуваме на Козјак со зимска опрема.

Повеќе...
 
Прв натпревар
Заврши и првиот “екпериментален” натпревар. Имено во Неделата на 01 Март 2009, во салата на машински во Скопје, организаторот се портуди да направи нешто ново кај нас.

Повеќе...
 
НАШИОТ МРАЗ Tybi-Ice

Историјата на нашиот клуб е некако тесно прврзана со оваа локација. Палиснопје е местото, каде што ја направивме, првата насока Туби на 27 Мај 2004г. Насоката каде што се учевме да водиме и буквално се поврзано со качувањето. И еве после 5 години, барајки локација каде што би можеле да замрзниме вештачки направен водопад, повторно е истата насока.


Повеќе...
 
Трескавец - Античка стрела, Оџакот
Не случајно, толку често пишував и продолжувам да пишувам, инспириран од гранитните форми во околината на Прилеп. Минатиот пат качувавме болдери на марковите кули а сега конечно долго договараната средба со Игор и Весна од алпинизам.орг, се случи.

Повеќе...
 
Уште еден активен и корисен викенд
Викендов помина доста активно. Качувавме болдери на Маркови кули, и пронајдовме нови линии, интересни пукнатини и други форми.

Повеќе...
 
При недостиг на замрзната вертикална вода - ДРВАРЕЊЕ
Во ова време на глобални климатски промени, кога во средината на Јануари, температурите достигаат до +10-15 степени, разочарани од немање на вода во тврда агрегатна состојба, приморани сме да импровизираме. :)
Повеќе...
 
Рок Шишерник Презентација

Познатиот Словенски алпинист Рок Шишерник со неговите пријатели, на 29.12.2008 ќе одржи презентација во 20h во просториите на МКЦ Битола

Влез слободен !!


Повеќе...
 
ДРЖАВЕН КУП, 29-30. 12. 2008, Битола

Прво ОГРОМНА благодарност до Embedlab - Даниел :) , за дизајнот на нашиот сајт

ураааа!!! урааа!!

Па ајде за аирлија првата вест: 29-30 Ноември -  ДРЖАВЕН КУП во спортско качување во Битола

Нека ни е честито па сега Вертикалци мислете му ја, треба да го оправдате сајтот :)